Suomalainen VPN

Etusivu › Menetelmämme

Menetelmämme

Tältä sivulta löydät koko arvosanataulukon ja selityksen jokaiselle luvulle.

Kirjoittanut Suomalainen VPNn toimitus ·

Kuusi kriteeriä ja niiden painot

KriteeriPainoLaskenta
Tietoturva ja yksityisyys25 %Viimeisin riippumaton no-logs-tarkastus: 2025–2026 = 10, 2024 = 9, 2023 = 8, 2022 = 7, vanhempi = 6, +0,5 jos tarkastuksia on kolme tai enemmän (enintään 10). Pelkkä tietosuojakatsaus 7–8, pelkkä tietoturvatarkastus 7, no-logs todettu oikeudessa 5, ei tarkastusta 3. Lainkäyttöalue Five Eyes -maassa −1.
Suoratoisto20 %Netflix USA, Disney+ ja BBC iPlayer: 3,33 pistettä jokaisesta, joka toimii nimetyn testaajan mukaan.
Nopeus15 %Keskimääräinen nopeusvaje lähellä ja kaukana olevalla palvelimella: 5 % = 10, −0,25 jokaista sen ylittävää prosenttiyksikköä kohti, vähintään 1. Jos vertailukelpoista lukua ei ole, 5.
Palvelinverkko15 %Palvelinmaat jaettuna 15:llä, enintään 10 (150 maata = 10).
Hinta15 %Kuukausihinta pisimmällä enintään 24 kuukauden jaksolla: 1,50 € = 10, −2 jokaista sen ylittävää euroa kohti, vähintään 1.
Käytettävyys10 %Yhtä aikaa käytettävät laitteet: 10 tai enemmän = 10, 7 = 8, 5 = 6, 1 = 3. Rahat takaisin alle 30 päivää −1, alle 14 päivää −2. Ilmainen versio +0,5. Ei suomenkielistä sivustoa −1,5.

Painot ovat yhteensä 100 %. Kuuden arvosanan (1–10) painotettu keskiarvo muunnetaan sivuston asteikolle 7,0–9,8: 7 + (keskiarvo − 1) × 2,8 ÷ 9, yhdellä desimaalilla. Sama luku näkyy laatikoissa ja teksteissä. Tasatilanteessa ratkaisevat pyöristämättömät desimaalit.

Mistä tiedot ovat peräisin

Hinnat, laitemäärät, rahat takaisin -ajat ja ilmaiset versiot ovat palveluiden omilta sivuilta euroina. Tarkastukset, suoratoisto ja nopeus ovat tarkastajien julkisista raporteista ja riippumattomilta testaajilta, jotka mainitaan nimeltä kunkin arvostelussa. Tiedot ovat lokakuulta 2026.

Arvosanataulukko

#VPNTietoturvaSuoratoistoNopeusPalvelimetHintaKäytettävyysArvosana
1NordVPN10,010,09,010,06,010,09,6
2IPVanish9,010,09,27,59,110,09,5
3ExpressVPN10,010,09,17,57,010,09,5
4Proton VPN10,010,07,89,96,010,09,5
5Surfshark10,010,08,66,78,010,09,5
6CyberGhost10,010,08,26,78,68,09,4
7hide.me9,010,09,13,88,010,09,3
8Private Internet Access9,56,79,07,56,010,09,2
9Norton VPN7,010,08,56,99,73,09,1
10FastestVPN8,06,79,02,610,010,09,0
11TunnelBear6,010,09,23,17,09,09,0
12Hotspot Shield6,06,710,05,38,78,59,0
13PrivadoVPN3,010,08,42,910,09,08,8
14PureVPN8,03,36,54,39,310,08,8
15PrivateVPN3,06,78,54,18,810,08,6
16VyprVPN5,03,39,24,77,88,58,6
17Bitdefender VPN3,03,310,06,77,28,58,5
18Windscribe2,010,09,14,62,77,08,5
19Avast Premium VPN3,03,39,54,94,510,08,3
20IVPN6,03,38,92,74,14,58,2
21HMA VPN6,03,35,04,35,06,08,2
22Ivacy3,03,31,04,79,48,58,1
23Mullvad7,00,08,63,33,05,08,1
24TorGuard4,00,08,83,34,14,58,0
25AirVPN3,00,06,81,58,74,57,9
26OVPN4,03,35,01,33,02,57,7
27F-Secure VPN3,03,33,81,35,53,07,7
28Shellfire VPN3,03,31,02,76,32,57,7
29Goose VPN3,03,31,01,53,08,57,7

Ykkössija

Kukaan ei voi ostaa itselleen sijoitusta. Ykkössijan saa palvelu, jolla on korkein arvosana; kun tiedot muuttuvat, myös järjestys muuttuu.